Od czego zależy wysokość ubezpieczenia OC?


Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe dla posiadaczy pojazdów mechanicznych. Brak ciągłości w ubezpieczeniu samochodu grozi wysokimi karami finansowymi. Polisa OC stanowi ochronę ubezpieczeniową w sytuacji konieczności naprawienia szkody, wyrządzonej w związku z ruchem pojazdu. W takim przypadku ekonomiczne skutki szkód przejmowane są przez zakład ubezpieczeń na podstawie zawartej umowy. Mimo tego, że zakres polisy OC jest identyczny dla wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych, ich stawki mogą się znacząco od siebie różnić. Sprawdźmy, od czego zależy cena ubezpieczenia OC?

 

6 czynników, kształtujących cenę komunikacyjnej polisy OC

 

  1. Wiek właściciela i lokalizacja. Towarzystwo ubezpieczeniowe bierze pod uwagę przede wszystkim aspekty, dotyczące właściciela pojazdu. Istotny jest zwłaszcza wiek kierowcy oraz długość posiada prawa jazdy. OC dla młodych kierowców będzie wyższe z racji na ich niewielkie doświadczenie. Ważne jest także miejsce zamieszkania, ponieważ ubezpieczyciel analizuje liczbę kolizji w danym mieście i na tej podstawie ocenia stopień ryzyka ewentualnych wypadków. Z tego powodu polisa OC jest zazwyczaj wyższa w większych miastach.
  2. Stan cywilny kierowcy. Fakt posiadania rodziny pozytywnie wpływa na wysokość ubezpieczenia OC. Zakłada się bowiem, że osoby posiadające dzieci prowadzą bezpieczniej z racji na to, że są odpowiedzialni nie tylko za siebie.
  3. Współwłaściciel. W odniesieniu do współwłaściciela brane są pod uwagę dokładnie te same kryteria, co w przypadku głównego kierowcy. Ubezpieczyciel przeanalizuje jego wiek oraz sytuację życiową. W sytuacji, gdy współwłaściciel auta jest młody i niedoświadczony możemy liczyć na wzrost stawki OC.
  4. Model samochodu. Ubezpieczyciel przeanalizuje, czy posiadana przez nas marka pojazdu znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka wypadków lub potencjalnych awarii. Pamiętajmy, że im większa pojemność silnika, tym ubezpieczenie OC będzie wyższe. Większy silnik to większa prędkość i de facto bardziej prawdopodobna ewentualność kolizji. Na wysokość polisy OC wpłynie również rodzaj używanego paliwa, przeznaczenie pojazdu, a nawet liczba drzwi.
  5. Historia ubezpieczenia i zniżki. Właściciel auta każdego roku pracuje na swoje zniżki, które mogą znacząco obniżyć całkowity koszt ubezpieczenia OC. Zniżki można wypracować przede wszystkim bezwypadkową jazdą. Mogą na nie także liczyć stali klienci oraz osoby decydujące się zainwestować równocześnie w dodatkowe ubezpieczenia, np. autocasco, assistance lub od nieszczęśliwych wypadków.

Odwiedź nasze biuro w Warszawie

Dysponujemy ładnym i czystym biurem na warszawskich Bielanach. Bliskość węzła komunikacyjnego Bemowo – Żoliborz – Śródmieście zapewnia komfortowy dojazd mieszkańcom Warszawy i okolic.

Zapraszamy do odwiedzin!

 

Nasze biuro:
ul. J. Conrada 24 lok. U3, 01-922 Warszawa
Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 9:00 - 18:00

Skontaktuj się z nami!

Wyślij do nas swoje pytania za pomocą formularza kontaktowego. Agent ubezpieczeniowy skontaktuje się z Tobą tak szybko, jak to tylko możliwe!

Jesteśmy liderem w dziedzinie ubezpieczeń. Nasze atuty to 20 lat doświadczenia, kreatywność, zdolności analityczne i chęć rozwoju. Stale podnosimy kwalifikacje, dzięki czemu sektor finansowy nie kryje przed nami żadnych tajemnic. Jeśli chcesz oddać przykre obowiązki w cudze ręce, ta oferta jest dla Ciebie. Współpracujemy ze szkołami, firmami i osobami prywatnymi. Każdą sprawę traktujemy priorytetowo. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania.

Zapraszamy do kontaktu!

Pola oznaczone (*) są wymagane.