Jakim ubezpieczeniom podlega pracownik?


Stosunek pracy nakłada określone obowiązki w zakresie ubezpieczenia społecznego zarówno na pracodawcę, jak i na jego pracowników. Jakim ubezpieczeniom podlega obowiązkowo pracownik i jakie powinności musi w związku z tym wypełniać?

Ubezpieczenia obowiązkowe dla pracowników

Każdy pracownik podlega danym ubezpieczeniom społecznym na takich samych prawach - oznacza to, że pracownicy są na równi traktowani przez system, a także mają takie samo prawo do świadczeń finansowych przyznawanych z tytułu ubezpieczenia społecznego. Oznacza to również, że mają oni jednakową gwarancję wypłacalności rzeczonych świadczeń niezależnie od aktualnego stanu finansów Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - w razie braku środków zostaną one bowiem wypłacone z budżetu państwa.

Pracownicy podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu:

  • chorobowemu,
  • wypadkowemu,
  • rentowemu,
  • emerytalnemu.

Obowiązek ten zostaje na nich nałożony z chwilą rozpoczęcia stosunku pracy, a wygasa w chwili jego ustania. Należy przy tym pamiętać, że każdy stosunek pracy nakłada na pracownika taki obowiązek - niezależnie od tego, w jakiej ich liczbie pozostaje on w tym samym czasie. Również składki na ubezpieczenie pracownika muszą więc być odprowadzane z każdego z nich.

Jakie obowiązki obciążają pracodawcę i pracownika w kwestii ubezpieczenia społecznego

Obowiązkiem pracodawcy jest zgłoszenie pracownika do ubezpieczenia w ciągu 7 dni od rozpoczęcia stosunku pracy, a także opłacanie składek na to ostatnie. Do innych obowiązków pracodawcy należy obliczanie wysokości składek, a także odejmowanie obliczonej kwoty z wynagrodzenia pracownika i przekazywanie ich do ZUS.

Z kolei na pracowniku spoczywa obowiązek przedstawienia stanu faktycznego, który reguluje jego prawo do otrzymywania świadczeń z tytułu ubezpieczenia społecznego - a także o dostarczaniu na bieżąco informacji o zachodzących w nim zmianach. W razie konieczności może też otrzymać wezwanie do złożenia wizyty w siedzibie ZUS, ewentualnie do okazania stosownych dowodów stanu faktycznego na żądanie przedstawiciela ZUS.

Odwiedź nasze biuro w Warszawie

Dysponujemy ładnym i czystym biurem na warszawskich Bielanach. Bliskość węzła komunikacyjnego Bemowo – Żoliborz – Śródmieście zapewnia komfortowy dojazd mieszkańcom Warszawy i okolic.

Zapraszamy do odwiedzin!

 

Nasze biuro:
ul. J. Conrada 24 lok. U3, 01-922 Warszawa
Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 9:00 - 18:00

Skontaktuj się z nami!

Wyślij do nas swoje pytania za pomocą formularza kontaktowego. Agent ubezpieczeniowy skontaktuje się z Tobą tak szybko, jak to tylko możliwe!

Jesteśmy liderem w dziedzinie ubezpieczeń. Nasze atuty to 20 lat doświadczenia, kreatywność, zdolności analityczne i chęć rozwoju. Stale podnosimy kwalifikacje, dzięki czemu sektor finansowy nie kryje przed nami żadnych tajemnic. Jeśli chcesz oddać przykre obowiązki w cudze ręce, ta oferta jest dla Ciebie. Współpracujemy ze szkołami, firmami i osobami prywatnymi. Każdą sprawę traktujemy priorytetowo. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania.

Zapraszamy do kontaktu!

Pola oznaczone (*) są wymagane.