Dlaczego ubezpieczenie OC pojazdu jest obowiązkowe?


Co to znaczy, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, i dlaczego taki obowiązek został wprowadzony? Kogo dokładnie chroni OC? Przeczytaj nasz artykuł, by się tego dowiedzieć!

Obowiązek wykupienia OC

Obowiązek posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (w skrócie OC) regulowany jest drogą Ustawy - oznacza to, że w odróżnieniu od ubezpieczeń dobrowolnych, gdzie wszelkie regulacje odbywają się na podstawie umowy pomiędzy ubezpieczycielem a jego klientem, w tym wypadku ubezpieczenie jest regulowane przez prawo.

Obowiązek posiadania ubezpieczenia OC spoczywa na każdym właścicielu pojazdu mechanicznego. Oznacza to, że musimy je wykupić zarówno dla samochodu, jak i np. motocykla czy traktora. Obowiązkowe ubezpieczenie obejmuje okres 12 miesięcy, który jest przedłużany automatycznie na następny rok. Wyjątkami są sytuacje, w których:

  • umowa została wypowiedziana przed upływem terminu 12 miesięcy,
  • pojazd zmienił właściciela,
  • polisa nie została w całości opłacona.

Ubezpieczenie OC chroni zarówno nas, jak i pozostałych użytkowników tej samej drogi - oznacza to, że w razie wypadku zabezpieczony będzie nie tylko poszkodowany, lecz także i sprawca. Co więcej, fakt, że jest ono obowiązkowe dla wszystkich, ma również wpływ na załagodzenie ewentualnych konfliktów, a tym samym minimalizuje prawdopodobieństwo udania się przez strony do sądu. To zaś w szerszej perspektywie przekłada się na znaczne oszczędności dla państwa.

Do innych motywów wprowadzenia obowiązkowego ubezpieczenia OC należy fakt, że otrzymanie odszkodowania od ubezpieczyciela jest mniej problematyczne, niż ma to miejsce w przypadku sprawcy. Ponadto konieczność posiadania ubezpieczenia wynika po trosze ze swoistego standardu europejskiego - w pozostałych krajach pojazdy są zazwyczaj dopuszczone do ruchu tylko wtedy, gdy posiadają ubezpieczenie. Oznacza to, że mając obowiązek wykupienia OC, nie musimy pamiętać o tym, by osobiście zadbać o możliwość legalnego podróżowania własnym samochodem za granicę - państwo rozwiązało już ten problem za nas.

Odwiedź nasze biuro w Warszawie

Dysponujemy ładnym i czystym biurem na warszawskich Bielanach. Bliskość węzła komunikacyjnego Bemowo – Żoliborz – Śródmieście zapewnia komfortowy dojazd mieszkańcom Warszawy i okolic.

Zapraszamy do odwiedzin!

 

Nasze biuro:
ul. J. Conrada 24 lok. U3, 01-922 Warszawa
Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 9:00 - 18:00

Skontaktuj się z nami!

Wyślij do nas swoje pytania za pomocą formularza kontaktowego. Agent ubezpieczeniowy skontaktuje się z Tobą tak szybko, jak to tylko możliwe!

Jesteśmy liderem w dziedzinie ubezpieczeń. Nasze atuty to 20 lat doświadczenia, kreatywność, zdolności analityczne i chęć rozwoju. Stale podnosimy kwalifikacje, dzięki czemu sektor finansowy nie kryje przed nami żadnych tajemnic. Jeśli chcesz oddać przykre obowiązki w cudze ręce, ta oferta jest dla Ciebie. Współpracujemy ze szkołami, firmami i osobami prywatnymi. Każdą sprawę traktujemy priorytetowo. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania.

Zapraszamy do kontaktu!

Pola oznaczone (*) są wymagane.