Kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty świadczenia?


Dzięki obowiązkowi wykupienia OC mamy pewność, że w razie zaistnienia szkody otrzymamy rekompensatę. Istnieją jednak sytuacje, w których towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo odmówić wypłaty świadczeń, a nawet zażądać ich zwrotu już po przekazaniu środków.

Przyczyny odmowy wypłaty odszkodowania

Przyczyny, dla których zakład ma prawo odmówić nam wypłaty odszkodowania z tytułu ubezpieczenia komunikacyjnego, są wyszczególnione w naszej umowie. Zazwyczaj są one związane z niewywiązaniem się ubezpieczonego ze zobowiązań, jakie powziął względem ubezpieczyciela - czyli np. zatajeniem lub zafałszowaniem informacji czy zaniechaniem opłacania składek. Towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaci nam odszkodowania również w sytuacji, w której nie zdołaliśmy w sposób wyszczególniony w umowie wykazać, że zdarzenie nastąpiło, a także wtedy, gdy zdarzenie zostało wywołane przez nas z premedytacją (np. celowo zniszczyliśmy ubezpieczony obiekt, by otrzymać świadczenia). Z oczywistych względów odszkodowanie nie zostanie również przyznane w sytuacji, gdy do zdarzenia uwzględnionego w polisie w ogóle nie doszło.

Kiedy obowiązuje nas zwrot wypłaconego odszkodowania

Zgodnie z Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych towarzystwo ubezpieczeniowe może również zażądać zwrotu odszkodowania już po tym, jak zostało ono wypłacone. Może to nastąpić w sytuacji, gdy samochód znalazł się w naszym posiadaniu w wyniku popełnienia przestępstwa, gdy zbiegliśmy z miejsca wypadku, a także wtedy, gdy prowadziliśmy samochód, będąc pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających albo psychotropowych.

Kolejnym czynnikiem, który sprawi, że utracimy otrzymane odszkodowanie, jest brak wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym - w tej sytuacji jednak nie zostaniemy pociągnięci do odpowiedzialności, jeżeli naszym motywem była chęć ocalenia ludzkiego życia lub mienia. Odszkodowanie nie zostanie nam odebrane także wtedy, gdy kierowaliśmy pojazdem mimo braku uprawnień w celu pochwycenia przestępcy tuż po dokonaniu przez niego czynu przestępczego.

Odwiedź nasze biuro w Warszawie

Dysponujemy ładnym i czystym biurem na warszawskich Bielanach. Bliskość węzła komunikacyjnego Bemowo – Żoliborz – Śródmieście zapewnia komfortowy dojazd mieszkańcom Warszawy i okolic.

Zapraszamy do odwiedzin!

 

Nasze biuro:
ul. J. Conrada 24 lok. U3, 01-922 Warszawa
Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 9:00 - 18:00

Skontaktuj się z nami!

Wyślij do nas swoje pytania za pomocą formularza kontaktowego. Agent ubezpieczeniowy skontaktuje się z Tobą tak szybko, jak to tylko możliwe!

Jesteśmy liderem w dziedzinie ubezpieczeń. Nasze atuty to 20 lat doświadczenia, kreatywność, zdolności analityczne i chęć rozwoju. Stale podnosimy kwalifikacje, dzięki czemu sektor finansowy nie kryje przed nami żadnych tajemnic. Jeśli chcesz oddać przykre obowiązki w cudze ręce, ta oferta jest dla Ciebie. Współpracujemy ze szkołami, firmami i osobami prywatnymi. Każdą sprawę traktujemy priorytetowo. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania.

Zapraszamy do kontaktu!

Pola oznaczone (*) są wymagane.