Na czym polega system bezpośredniej likwidacji szkód?


Bezpośrednia likwidacja szkód to schemat związany z ubezpieczeniami OC i bazujący na tym, że zgłoszenie zostaje wniesione przez poszkodowanego do jego własnego ubezpieczyciela zamiast do ubezpieczyciela sprawcy szkody. Dowiedz się, na czym dokładnie polega ta metoda działania.

Czym jest bezpośrednia likwidacja szkód

Bezpośrednia likwidacja szkód - określana również skrótem BLS - umożliwia poszkodowanemu pozyskanie odszkodowania (lub naprawy pojazdu, który ucierpiał podczas zderzenia) nie od ubezpieczyciela sprawcy, lecz od tego, w którym polisę wykupiła osoba poszkodowana. To ubezpieczyciel tej ostatniej wydeleguje więc rzeczoznawcę, który przeprowadzi wycenę szkód, a także wyłoży środki na ich likwidację. Nie oznacza to oczywiście, że to on poniesie wszelkie związane z kolizją koszty - po doprowadzeniu do końca sprawy Klienta wystąpi bowiem z roszczeniem zwrotnym do towarzystwa, w którym wykupione ubezpieczenie OC ma sprawca szkody, otrzymując tym samym zwrot równowartości odszkodowania.

Celem wdrożenia tego systemu jest maksymalne ułatwienie sytuacji poszkodowanego - dzięki niemu możliwe jest znaczne przyspieszenie likwidacji szkód, a także obniżenie związanych z nią kosztów.

Innym pozytywnym rezultatem stosowania schematu bezpośredniej likwidacji szkód jest fakt, że towarzystwa ubezpieczeniowe zaczęły wprowadzać konkurencyjne ceny OC, a także przykładać wagę do jeszcze wyższej jakości oferowanych usług.

Rzecz ma się trochę inaczej, gdy ubezpieczyciel sprawcy nie oferuje usługi bezpośredniej likwidacji szkód. W takiej sytuacji to w jego gestii leży wypłata odszkodowania i pokrycie kosztów likwidacji szkody. Warto jednak, by poszkodowany skonsultował się w tej kwestii z własnym towarzystwem ubezpieczeniowym - niewykluczone, że dojdzie ono do porozumienia z ubezpieczycielem sprawcy i sprawę uda się rozstrzygnąć z wykorzystaniem tego schematu.

Jakie szkody nie kwalifikują się do BLS

Należy pamiętać, że nie każdy rodzaj kolizji może zostać objęty schematem bezpośredniej likwidacji szkód. Nie możemy z niego skorzystać m.in. w sytuacji, gdy zdarzenie miało miejsce poza terenem Polski, a także wtedy, gdy uczestniczyły w nim więcej niż dwa pojazdy. Nie będziemy mieć możliwości zastosowania BLS również w przypadku szkody osobowej lub takiej, której wartość przekracza 30 000 zł.

Odwiedź nasze biuro w Warszawie

Dysponujemy ładnym i czystym biurem na warszawskich Bielanach. Bliskość węzła komunikacyjnego Bemowo – Żoliborz – Śródmieście zapewnia komfortowy dojazd mieszkańcom Warszawy i okolic.

Zapraszamy do odwiedzin!

 

Nasze biuro:
ul. J. Conrada 24 lok. U3, 01-922 Warszawa
Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 9:00 - 18:00

Skontaktuj się z nami!

Wyślij do nas swoje pytania za pomocą formularza kontaktowego. Agent ubezpieczeniowy skontaktuje się z Tobą tak szybko, jak to tylko możliwe!

Jesteśmy liderem w dziedzinie ubezpieczeń. Nasze atuty to 20 lat doświadczenia, kreatywność, zdolności analityczne i chęć rozwoju. Stale podnosimy kwalifikacje, dzięki czemu sektor finansowy nie kryje przed nami żadnych tajemnic. Jeśli chcesz oddać przykre obowiązki w cudze ręce, ta oferta jest dla Ciebie. Współpracujemy ze szkołami, firmami i osobami prywatnymi. Każdą sprawę traktujemy priorytetowo. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania.

Zapraszamy do kontaktu!

Pola oznaczone (*) są wymagane.