Komu przysługuje samochód z OC sprawcy?


Jak się okazuje, kierowca po wypadku drogowym lub stłuczce może liczyć nie tylko na odszkodowanie. W praktyce przysługuje mu również samochód z OC sprawcy, przy czym trzeba w tym przypadku pamiętać o kilku kluczowych kwestiach.

Na jak długo otrzymuje się samochód z OC sprawcy?

Wypadek lub kolizja niszczą nie tylko mienie, ale też w sposób znaczący utrudniają życie codzienne. Może pojawić się wówczas problem z dojazdem do pracy zwłaszcza, jeśli w danym gospodarstwie domowym jest tylko jeden pojazd. Aby zrekompensować taką sytuację, kierowcy przysługuje samochód z ubezpieczenia OC sprawcy. Na jak długo? W przypadku szkody częściowej, będzie to czas naprawy, włącznie z oczekiwaniem na jej rozpoczęcie.

Natomiast w przypadku szkody całkowitej, czyli gdy pojazd nie nadaje się już do dalszej naprawy, samochód z OC sprawcy zostaje udostępniony aż do momentu, gdy zostanie wypłacone odszkodowanie i zakupiony nowy model.

Czy trzeba dopłacać do samochodu zastępczego?

Trzeba oczywiście pamiętać, że w tej sytuacji kierowcy nie przysługuje dowolny samochód, a jedynie tej samej klasy albo niższej. Wówczas nie będzie wiązać się to z koniecznością dopłaty w wypożyczalni, choć oczywiście kierowca ma też możliwość wyboru lepszego pojazdu. Jednak w takiej sytuacji ubezpieczyciel pokryje wydatki za samochód danej klasy, reszta zaś będzie musiała być dopłacona z własnej ręki.

Kiedy nie można liczyć na samochód z OC sprawcy?

Kierowcy powinni mieć też świadomość tego, kiedy na taki samochód nie można liczyć lub gdy procedura może być nieco trudniejsza. Ubezpieczyciel może poddać w wątpliwość zwrot kosztów za wynajem, jeśli w gospodarstwie domowym jest dostępny drugi samochód. W takiej sytuacji trzeba jednak dowodzić, że jest on wykorzystywany przez innego członka rodziny, np. przez żonę, która również musi dojeżdżać do pracy. Co istotne, ubezpieczyciel nie może powoływać się także na ewentualną dostępność do komunikacji publicznej i tym samym zaniechać wypłaty za wynajem auta zastępczego.

Przysługiwanie samochodu z OC sprawcy to dla poszkodowanych kierowców naprawdę wygodne rozwiązanie. Gwarantuje bowiem możliwość swobodnego korzystania z pojazdu i to również wtedy, gdy czas oczekiwania na naprawę nieco się przedłuża.

Odwiedź nasze biuro w Warszawie

Dysponujemy ładnym i czystym biurem na warszawskich Bielanach. Bliskość węzła komunikacyjnego Bemowo – Żoliborz – Śródmieście zapewnia komfortowy dojazd mieszkańcom Warszawy i okolic.

Zapraszamy do odwiedzin!

 

Nasze biuro:
ul. J. Conrada 24 lok. U3, 01-922 Warszawa
Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 9:00 - 18:00

Skontaktuj się z nami!

Wyślij do nas swoje pytania za pomocą formularza kontaktowego. Agent ubezpieczeniowy skontaktuje się z Tobą tak szybko, jak to tylko możliwe!

Jesteśmy liderem w dziedzinie ubezpieczeń. Nasze atuty to 20 lat doświadczenia, kreatywność, zdolności analityczne i chęć rozwoju. Stale podnosimy kwalifikacje, dzięki czemu sektor finansowy nie kryje przed nami żadnych tajemnic. Jeśli chcesz oddać przykre obowiązki w cudze ręce, ta oferta jest dla Ciebie. Współpracujemy ze szkołami, firmami i osobami prywatnymi. Każdą sprawę traktujemy priorytetowo. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania.

Zapraszamy do kontaktu!

Pola oznaczone (*) są wymagane.