Czym jest OC przewoźnika?


Prowadzenie działalności zwłaszcza w branży transportowej wymaga wykupienia tzw. OC przewoźnika. Jest to ubezpieczenie przeznaczone specjalnie dla tych przedsiębiorców, którzy wykonują usługi transportu towarów. Obejmuje ochronę przewożonych towarów od ich utraty, uszkodzenia lub zniszczenia. Co istotne ochrona firmy obejmuje okres od samego odbioru ładunku aż po jego przekazanie odbiorcy. Zobaczmy zatem na co zwrócić uwagę przy zakupie ubezpieczenia OC przewoźnika?

Umowna dobrowolność wykupienia OC przewoźnika

Jeśli chodzi o OC przewoźnika, nie jest ono bezwzględnie wymagane tak, jak to jest w przypadku ubezpieczenia komunikacyjnego. Jednak ewentualne straty, na jakie mogłaby się narazić firma tracąc, bądź uszkadzając ładunek, sprawiają, że żaden z przedsiębiorców transportowych raczej nie rezygnuje z jego zakupu. Pełna nazwa ubezpieczenia, czyli OC dla przewoźnika drogowego (w skrócie OCPD) jest polisą, które towarzystwa ubezpieczeniowe opracowują pod konkretną firmę transportową bez względu na fakt, czy działają jako jednoosobowa firma, czy przedsiębiorstwo spedycyjne. Tak też jest w naszym przypadku. Przygotowując ofertę, zawsze dbamy, aby warunki polisy zawsze odzwierciedlały profil działalności firmy, chroniąc maksymalnie interesy przedsiębiorcy.

OC przewoźnika krajowe i międzynarodowe

Gdy firma transportowa działa na rynku międzynarodowym, właściciele muszą zdecydować się osobno na wykupienie OC w ruchu krajowym oraz ubezpieczenie OC w ruchu międzynarodowym. Dobrą informacją jest jednak fakt, że jeśli specyfika firmy polega głównie na przewozie międzynarodowym, a jedynie wyrusza ona z Polski, firma może poprzestać na wykupie jedynie OC przewoźnika międzynarodowego.

Zgodnie z przepisami Ustawy Prawo przewozowe (art. 80-87) ochrona ubezpieczenia OCPD zależna jest ściśle od propozycji danego towarzystwa ubezpieczeniowego i wyłączenia oraz zakres polisy będą różnić się w poszczególnych zakładach, dlatego zawsze dbamy o zapoznanie się klienta z warunkami szczegółowymi polisy dostępnymi w OWU, aby uniknąć sytuacji, w której możliwe do wystąpienia zagrożenia w firmie transportowej nie będą objęte ubezpieczeniem.

Odwiedź nasze biuro w Warszawie

Dysponujemy ładnym i czystym biurem na warszawskich Bielanach. Bliskość węzła komunikacyjnego Bemowo – Żoliborz – Śródmieście zapewnia komfortowy dojazd mieszkańcom Warszawy i okolic.

Zapraszamy do odwiedzin!

 

Nasze biuro:
ul. J. Conrada 24 lok. U3, 01-922 Warszawa
Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 9:00 - 18:00

Skontaktuj się z nami!

Wyślij do nas swoje pytania za pomocą formularza kontaktowego. Agent ubezpieczeniowy skontaktuje się z Tobą tak szybko, jak to tylko możliwe!

Jesteśmy liderem w dziedzinie ubezpieczeń. Nasze atuty to 20 lat doświadczenia, kreatywność, zdolności analityczne i chęć rozwoju. Stale podnosimy kwalifikacje, dzięki czemu sektor finansowy nie kryje przed nami żadnych tajemnic. Jeśli chcesz oddać przykre obowiązki w cudze ręce, ta oferta jest dla Ciebie. Współpracujemy ze szkołami, firmami i osobami prywatnymi. Każdą sprawę traktujemy priorytetowo. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania.

Zapraszamy do kontaktu!

Pola oznaczone (*) są wymagane.